Špecializované pracovisko

Zdravie v dobrých rukách

  • +421 2 59 320 111

Katetrizácie srdca

Príprava pacienta

Invazívne vyšetrenia sa vykonávajú iba u hospitalizovaných pacientov. Vyšetrenie sa realizuje v špecializovanom katetrizačnom laboratóriu. Pacient je nalačno a vyžaduje prípravu na vyšetrenie, ktorá sa robí na kardiologickom oddelení Detského kardiocentra. Výkon sa realizuje v lokálnej alebo v celkovej anestézii.

Na katetrizačné vyšetrenie (na hospitalizáciu) je pacient objednávaný. Musí byť zdravý, minimálne 2 týždne po ukončení antibiotickej liečby.

V prípade nemožnosti dostaviť sa na katetrizačné vyšetrenie prosíme túto skutočnosť oznámiť telefonicky vrchnej sestre Mgr. Kľuskovej (tel: 02/59371 861) alebo na sekretariát OFV (02/59371 864).

Lekári

  • Prof. MUDr. Jozef Mašura, CSc. - masura (zavinac) dkc-sr.sk
  • MUDr. Peter Tittel - tittel (zavinac) dkc-sr.sk
  • MUDr. Zuzana Venczelová - suzanne(zavinac)venczel.net
  • MUDr. Marek Kardoš - kardos (zavinac) dkc-sr.sk

Katetrizácia srdca

Katetrizácia srdca je vysokošpecializované vyšetrenie, pri ktorom sa za prísne sterilných podmienok zavádzajú cez žilu alebo artériu špeciálne cievky do jednotlivých častí srdca a do veľkých ciev.

Počas vyšetrenia sa Seldingerovou technikou získa prístup do žily alebo artérie a pomocou špeciálnych vodičov a zavádzačov sa dajú zaviesť katétre do jednotlivých oddielov srdca. Celá škála selektívnych katétrov umožňuje potom v jednotlivých častiach srdca a ciev odmerať tlak a odoberať vzorky krvi na vyšetrenie saturácie hemoglobínu kyslíkom.

Okrem toho je možné vykonať špeciálne angiografické vyšetrenia vstrekom kontrastnej látky cez katéter do určitej srdcovej štruktúry a znázorniť tak požadované anatomické časti srdca a veľkých ciev.

Na základe odmeraných tlakov a saturácií kyslíka v jednotlivých oddieloch srdca a spotreby kyslíka môžeme vypočítať všetky potrebné hemodynamické parametre (minútový objem srdca, systémovú a pľúcnu vaskulárnu rezistenciu a pod.), ktoré sú základom pri rozhodovaní o konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe komplexných chýb srdca. Zvlášť dôležité je to pri fontánovskom riešení jednokomorovej cirkulácie.

Indikácie katetrizácie srdca sa v poslednom decéniu dramaticky zmenili zavedením klasickej a transezofagálnej echokardiografie. Úloha diagnostickej katetrizácie srdca sa zužuje najmä na problematiku komplexných chýb srdca. Vyšetrenie indikujú lekári Detského kardiocentra. Pri plánovaní (určenia časového harmonogramu) katetrizácie srdca vychádzame z protokolov pre manažment jednotlivých srdcových chýb, podľa ktorých sa riadime v Detskom kardiocentre, prípadne podľa individuálneho kardiologického nálezu pacienta stanoveného neinvazívnymi vyšetreniami srdca.

Intervenčná katetrizácia je liečebná metóda, pri ktorej špeciálnymi pomôckami rozširujeme, otvárame, alebo naopak zatvárame jednotlivé oddiely srdca (chlopne, septá, cievy) tak, aby sa hemodynamika chyby zlepšila alebo úplne upravila.

Zatiaľ čo do 80. rokov minulého storočia slúžila katetrizácia hlavne na diagnostiku vrodených chýb srdca, dnes sa pri vybraných chybách stáva liečebnou metódou a nahrádza chirurgické riešenie. V súčasnosti sa intervenčná katetrizácia podieľa až 2/3 na všetkých katetrizačných vyšetreniach. Nejde pri tom o úplne nový prístup, pretože už v roku 1966 zrealizovali Rashkind a Miller prvú balónikovú átrioseptostómiu (otvorenie septa pomocou balónika), ktorá výrazne zlepšila prežívanie novorodencov s transpozíciou veľkých ciev. V roku 1974 King a Mills prvý raz uzavreli defekt predsieňového septa pomocou špeciálnych diskov.

K bežným intervenčným katetrizačným výkonom patrí:

  • dilatácia zúžených chlopní a ciev pomocou špeciálnych balónikov, ktorá sa stala metódou prvej voľby pred chirurgickým riešením
  • vytvorenie defektu predsieňového septa (najmä u niektorých kritických srdcových chýb v novorodeneckom období)
  • uzatvorenie ductus arteriosus a cievnych anomálií pomocou špeciálnych špirál

Novú éru intervenčných katetrizačných výkonov otvorili techniky zdvojených dáždničkov a gombíkov, pomocou ktorých sa zatvárajú defekty predsieňového a komorového septa. Na našom pracovisku sme v roku 1995 ako prví na svete zaviedli techniku uzatvárania predsieňového defektu pomocou Amplatzovho telieska.

Ďalším významným medzníkom perkatetrizačných zákrokov predstavuje použitie intravaskulárnych stentov. Stent je implantát zo špirálovito vinutého drôtika alebo mriežky, ktorá sa v cieve expanduje (rozšíri) na požadovaný kaliber. V pediatrickej kardiológii sa využíva na dilatáciu zúžených cievnych štruktúr (pri stenóze ramena pľúcnej artérie, venóznych spojov alebo na udržanie otvoreného duktu).

Intervenčná katetrizácia u detí dnes patrí medzi štandardný spôsob nechirurgickej liečby vrodených srdcových chýb. Ide o perspektívnu oblasť, ktorá každým dňom prináša nové postupy. Znižuje dobu hospitalizácie a v mnohých prípadoch prináša výrazný finančný efekt. Nemenej podstatná je psychická stránka, keď odchádza dieťa domov bez jazvy na hrudníku. V neposlednej miere kombinácia intervenčnej katetrizácie s chirurgickým postupom radikálne zmenila stratégiu a morbiditu i mortalitu pri mnohých komplexných vrodených chybách srdca.

NÚSCH, a.s., spĺňa požiadavky noriem ISO 9001, ISO 14001, HACCP, ISO 45001, ISO 37001, ESH, EMAS a je držiteľom certifikátov preukazujúcich súlad s uvedenými normami.
Späť na začiatok