Americko-slovenská spolupráca
Americko-slovenská spolupráca
Americko-slovenská spolupráca v Detskej kardiológii začala v roku 1993 projektom HOPE prostredníctvom Americkej organizácie pre medzinárodný rozvoj. Prvá sa zapojila Detská nemocnica v Bostone, nasledovala Detská nemocnica vo Philadelphii (CHOP), s ktorou má Detské kardiocentrum dodnes už viac ako 20-ročnú úzku spoluprácu. Počas tohto obdobia sa naši lekári a sestry aktívne zúčastňujú na medzinárodných konferenciách, absolvovali odborné klinické stáže v oblastiach ako diagnostické zobrazovacie metódy v kardiológii, funkčné vyšetrovanie, záťažová ergometria, intervenčná katetrizácia, simulačný tréning pre lekárov a sestry na nácvik reálnych klinických situácií, neuropsychický vývoj u detí s vrodenou chybou srdca.
Spolupráca s CHOP sa posilnila aj vďaka American Austrian Foundation, ktorá každoročne organizuje semináre pre lekárov v Salzburgu a tiež Satelitné sympóziá v partnerských krajinách. Naši lekári sa aktívne zúčastnili už mnohých salzburgských seminárov a v Bratislave sa konalo šesť takýchto sympózií s účasťou detských kardiológov, pediatrov a anestéziológov z CHOP (v rokoch 2009, 2012, 2015, 2017, 2018, 2019). Na akademickej pôde Lekárskej fakulty Univerzity Komenského prebehlo v roku 2017 Satelitné sympózium s profesorom pediatrie Dr. Ludwigom na tému vzdelávania v medicíne.
Ďalším dôležitým projektom v rámci americko-slovenskej spolupráce sú aj pravidelné odborné videokonferencie s CHOP, ktoré sa začali pod záštitou Veľvyslanectva USA na Slovensku. So svetovými odborníkmi z CHOP konzultujeme najťažšie prípady našich pacientov s komplexnými vrodenými chybami srdca. Aplikovaním získaných vedomostí môžeme poskytnúť na Slovensku zdravotnú starostlivosť podľa najnovších trendov na svetovej úrovni.
Známe mená z Philadephie ako Dr. R. Lee Vogel, Dr. Paul Stephens, Dr. Brian D. Hanna, Dr. Meryl Cohen sa vďaka našej spolupráci tak nachvíľu mohli stať súčasťou nášho tímu v Detskom kardiocentre a pod ich vedením dostala naša každodenná prax iný rozmer.