Priebeh hospitalizácie
Čo si zo sebou priniesť?
Dieťaťu zabaľte hygienické potreby (zubnú kefku, pastu, mydlo, šampón, uterák, toaletný papier, hrebeň), pyžamo/pohodlné oblečenie, papuče, spodnú bielizeň, ponožky, pero, vlastný príbor a pohár.
Pred operáciou
Dátum plánovanej operácie Vám bude v predstihu oznámený telefonicky aj s inštrukciami na potrebu aktuálnych výsledkov výterov z nosa a hrdla dieťaťa. V deň príjmu sa hláste v prijímacej kancelárii vo vestibule budovy Detského kardiocentra. Dostanete príjmový lístok, s ktorým prídete na Oddelenie kardiochirurgie na -1. poschodí. Cez víkendy prijímacia kancelária nepracuje, preto sa s dieťaťom dostavíte priamo na Oddelenie kardiochirurgie. Na kardiochirurgickom oddelení budete ubytovaní spolu so svojím dieťaťom na spoločnej izbe bez ohľadu na jeho vek.
Pred operáciou musí dieťa absolvovať rtg a EKG vyšetrenie, krvné, biochemické a mikrobiologické vyšetrenia. Podľa usmernení personálu sa presuniete na Rádiologické oddelenie a Oddelenie funkčnej diagnostiky, kde bude vykonané EKG a rtg. Ostatné vyšetrenia budú uskutočnené priamo na kardiochirurgickom oddelení. Podľa aktuálnych nariadení deti, ani rodičia sa nemusia testovať na ochorenie COVID-19. Avšak, v prípade potreby ich priamo pred hospitalizáciou otestujeme (v réžii nemocnice).
Pred samotnou operáciou sa s Vami porozpráva chirurg, ktorý Vám vysvetlí, o aký druh operácie ide, ako bude prebiehať a opíše Vám možné komplikácie počas operácie a po nej. Chirurg Vám sprostredkuje tlačivo so súhlasom k operácii. Zákrok je možné vykonať iba po Vašom písomnom informovanom súhlase. V prípade, že je pacient plnoletý, podpisuje informovaný súhlas sám. Anestéziológ následne vykoná anestéziologickú vizitu. Vyšetrí dieťa a vysvetlí Vám podrobnosti týkajúce sa anestézie. Spolu s anestéziológom vyplníte anestéziologický formulár. Pred operáciou dostáva jesť dieťa tuhú stravu do 21:00 hod (ak ide o dojča, tak 6 hodín pred výkonom), číre tekutiny (voda, čaj) do 5:30 hod. V nočnej službe pred operáciou sa dieťaťu urobí výplach konečníka (klyzma).
Deň operácie
Ráno pred operáciou dieťa opäť vyšetrí službukonajúci lekár, ktorý definitívne rozhodne o tom, či môže ísť na operáciu.Pred výkonom dostane dieťa na oddelení premedikáciu (lieky na upokojenie), ktorú indikoval anestéziológ pri už spomínanej anestéziologickej vizite.
V čase medzi 7:00 – 8:00 hod. sa pacient prevezie v sprievode rodiča a sestry na operačnú sálu (+ 1.poschodie). Tu sa odovzdáva do starostlivosti anestéziologických sestier. Rodič môže svoje dieťa sprevádzať až do chodby, ktorá je pred vstupom na operačnú sálu. Dieťaťu sa nebudú robiť žiadne bolestivé výkony bez narkózy. Operácia trvá v závislosti od náročnosti výkonu približne 3-6 hodín. V tomto pre Vás náročnom čase môžete navštíviť náš bufet, prípadne počkať na Kardiochirurgickom oddelení.
V čase po operácii, kedy je dieťa hospitalizované na OAIM alebo DJIS, je hospitalizovaný rodič ubytovaný v hotelovej časti DKC (+2 posch.). S prekladom do hotelovej časti Vám pomôže sekretárka zodpovedná za ubytovávanie rodičov, ktorá príde pre Vás na oddelenie Kardiochirurgie a odprevadí vás na ubytovňu.
Po skončení operácie sa s Vami osobne porozpráva chirurg, ktorý Vám oznámi jej priebeh. Po výkone sa dieťa prevezie na Oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny (OAIM). Dieťa býva prevezené spravidla pod vplyvom anestézie a približne 60 minút je potrebných na úvodnú stabilizáciu (pripojenie dieťaťa na dýchací prístroj, monitor a vykonanie vstupných vyšetrení). Medzitým môžete počkať v čakárni pred oddeleniami OAIM a JIS, po dokončení potrebných výkonov Vás sestra zavolá k dieťaťu a ošetrujúci lekár Vám vysvetlí, v akom stave sa Vaše dieťa nachádza a načo slúžia všetky prístroje okolo neho.
Na pooperačnom oddelení sa o Vaše dieťa stará tím ľudí pozostávajúci z intenzivistov, chirurgov, kardiológov, pediatrov a sestier, ktorý vynakladá maximálnu snahu na zabezpečenie optimálnej starostlivosti. Po úvodnej stabilizácii srdcovo-cievneho a dýchacieho systému a prebudení Vášho dieťaťa z narkózy sa pristúpi k odpájaniu od dýchacieho prístroja. Tento proces je rôzne časovo náročný, najmä v závislosti od závažnosti srdcovej chyby, rizikovosti operačného výkonu a od vzniknutých pooperačných komplikácií, ktorým sa snažíme predchádzať a včasne ich liečiť. Na všetky otázky súvisiace s aktuálnym stavom a liečbou Vám personál ochotne odpovie.
Ďalší priebeh hospitalizácie
Po zvládnutí bezprostredného pooperačného obdobia a stabilizácii životných funkcií vrátane odpojenia od dýchacieho prístroja je dieťa aj podľa aktuálnych prevádzkových možností prekladané z OAIM na Jednotku intenzívnej starostlivosti
(1. poschodie v bezprostrednej blízkosti OAIM, operačných sál a katetrizačnej sály). Dĺžka pobytu na OAIM a JIS je individuálna v závislosti od typu vrodenej srdcovej chyby a druhu operácie. V priemere sa pohybuje okolo 6 - 10 dní. Počas tohto obdobia sa vykonávajú potrebné kontrolné vyšetrenia (ultrazvukové vyšetrenie a vyšetrenie EKG, rtg vyšetrenie, laboratórne vyšetrenia krvi, moču a potrebné mikrobiologické vyšetrenia). Účelom týchto vyšetrení je overiť si výsledok operácie, zistiť aktuálny zdravotný stav dieťaťa, vylúčiť prítomnosť infekcie a predísť, prípadne riešiť čo najskôr pooperačné komplikácie. Vo výnimočných prípadoch hladkého pooperačného priebehu je dieťa prekladané priamo z OAIM na Kardiochirurgické oddelenie.
Priestory OAIM a JIS sú konfigurované ako spoločný otvorený priestor, preto budete ubytovaný v hotelovej časti DKC na 2. poschodí. K dieťaťu máte prístup kedykoľvek v čase od 7:00 do 22:00 hod. V čase lekárskej vizity, výmeny smien sestier a pri invazívnych zákrokoch vykonávaných na oddelení nielen u Vášho dieťaťa, Vás vždy poprosíme, aby ste priestor JIS a OAIM opustili.
Ak to zdravotný stav dieťaťa dovoľuje, prekladá sa späť na Kardiochirurgické oddelenie. Pred prekladom na oddelenie sa dieťaťu minimalizujú alebo úplne odstránia hadičkové vstupy z hrudníka, srdca, veľkých ciev a močového mechúra, ktoré sú nevyhnutné bezprostredne po operácii. Po preklade dieťaťa späť na oddelenie sa ako sprievodcovia pacienta presuniete z hotelovej časti do izby na oddelení, kde ste so svojím dieťaťom nepretržite.
Po následnej rekonvalescencii na Kardiochirurgickom oddelení a dôkladnej lekárskej kontrole sa dieťa prepúšťa do domácej starostlivosti.
Vo voľných chvíľach
Vďaka našim sponzorom sme mohli vybudovať herne na oddeleniach. Menšie deti sa môžu hrať v plastovom domčeku, šmýkať na šmýkľavke, variť v kuchynke, hrať sa s množstvom plyšových a iných hračiek, čítať si knihy a pozerať veľké množstvo rôznych filmov. Pre väčšie deti je k dispozícii Playstation 2, televízia, ale i prípojka na internet. Mamičky a oteckovia, ktorí sú hospitalizovaní so svojimi deťmi, si môžu posedieť pri káve alebo čaji v jedálni alebo sledovať televíziu a zabávať sa svojimi deťmi v herni.
Počas celej hospitalizácie je Vám k dispozícii psychológ Mgr. Denisa Marcinechová a tiež sociálny pracovník Mgr. Anna Bokorová.