Štruktúra oddelenia
Oddelenie funkčného vyšetrovania možno z hľadiska metód rozdeliť na časť, kde sa vykonávajú:
- neinvazívne diagnostické metódy
- invazívne vyšetrenia a intervenčné zákroky
Neinvazívne diagnostické metódy
Neinvazívne vyšetrenia sa realizujú u hospitalizovaných aj u ambulantných pacientov. Ročne sa na oddelení vykoná priemerne asi 10-11 tisíc vyšetrení. Oddelenie neinvazívnych vyšetrení pozostáva z 5 špecializovaných ambulancií, v ktorých sa vykonáva:
- Echokardiografické vyšetrenie
- Prenatálne echokardiografické vyšetrenie plodu
- Ergometrické vyšetrenie
- EKG, Shellongove testy, ortostatické testy
- Funkčné vyšetrenie pľúc
V spolupráci s NÚSCH, a.s., v Bratislave sa podieľame na realizácii a vyhodnocovaní CT angiografických vyšetrení u pacientov s vrodenými chybami srdca. Kardiomagnetická rezonancia srdca sa t.č. realizuje v spolupráci s Inštitútom zobrazovacej diagnostiky v Trnave.
Invazívne vyšetrenia a intervenčné metódy
Na našom pracovisku vykonáme v súčasnosti ročne okolo 350 katetrizačných výkonov, z nich je väčšina tvorená intervenčnými výkonmi (60-65%) a len menšinu predstavujú diagnostické katetrizácie a endomyokardiálne biopsie.
Oddelenie funkčného vyšetrovania realizuje v súčasnej dobe naozaj širokú škálu intervenčných katetrizačných výkonov. Katetrizácie srdca sú vykonávané na štandardnej úrovni, je porovnateľná s liečbou vo veľkých svetových centrách. Intervenčné výkony realizujeme od novorodeneckého veku až po dospelosť. Súčasťou našej každodennej práce na katetrizačnej sále sú nielen jednoduché srdcové chyby s ľavo-pravým skratom na uzáver tohto skratu (defekt predsieňového alebo komorového septa, perzistujúci arteriálny duktus) a chlopňové chyby na balónikovú valvuloplastiku, ale rovnako aj katetrizačné riešenie komplexných srdcových chýb po niektorej z etáp ich jednokomorového riešenia. V posledných rokoch venujeme viac pozornosti najmodernejším intervenčným technológiám s použitím stentov, špeciálnych typov rezacích balónov - cutting balónov a rádiofrekvenčnej energie na perforáciu pľúcnej chlopne.
Katetrizačnú sálu podľa potreby využívajú aj pracovníci arytmologického oddelenia pri elektrofyziologických vyšetreniach a rádiofrekvenčných abláciách.